0532 384 77 07     0532 384 77 07
info@asistanonline.com     Talep Formu
0532 384 77 07     0532 384 77 07 7/24     info@asistanonline.com     Servis Talep Formu
Online Asistan! - 0532 384 77 07

Merkezi Isıtma Sisteminin Avantajları ve Dezavantajları

05 Ocak 2018     5292 Görüntüleme

Merkezi Isıtma Sisteminin Avantajları ve Dezavantajları ile ilgili detaylı bilgiler ve merkezi sistem ısıtma teknolojisi ile ilgili öneriler bu sayfada listelenmektedir.

Merkezi Isıtma Sisteminin Avantajları

Merkezi ısıtma sistemi tasarrufa dayalı çalıştırıldığında hem maddi hem de ısınma yönünden aşırı avantajlıdır. Özellikle yüksek katlı binalarda bireysel ısınma sistemleri kullanılması fatura yönünden kabarık sonuçlara neden olabilmektedir. Alt katta kalanlar ısınabilmek adına daha fazla ısı kullanırken, ısınan havanın yukarı çıkması sebebiyle bir üst kattaki dairedekiler daha az ısı kullanımı yapmaktadırlar. Özellikle merkezi sistemin ana amacı tüm binayı aynı ısı seviyesine getirmek olduğu için herkes fazlasıyla ısınabilir. Ekstra olarak ısı pay ölçer kullanılmasının yönetmenlik gereği zorunlu olması nedeniyle herkes tükettiği ısı kadar faturayla karşılaşır. Bu da merkezi ısıtma sisteminin daha avantajlı olduğunu gözler önüne sermektedir. Dairelere yerleştirilen termostatik vanalar sayesinde ortam sıcaklığı konusunda ev sahiplerinin dediği olur. Ortalama %6 enerji payıyla var olan sıcaklığın 1 derece değişmesi sağlanmaktadır. Bu da ne kadar enerji tüketildiğini gözler önüne sermektedir. Termostatik vanalar sayesinde gerekli olan ideal ısıya rahatlıkla erişilebilir.

Merkezi Isıtma Sisteminin Dezavantajları

Merkezi ısıtma sisteminin dezavantajlarının başında her zaman temizlik ve bakımı gelir. Temizlik ve bakım yapılacağı sırada tüm sistem kapatılır. Bu da tüm binanın soğuması anlamına gelir. Normal ısınma sistemlerinden daha uzun bir süre alan bakım ve temizliği nedeniyle tüm daireler soğuğa maruz kalabilir. Bireysel ısınma tercihinde bulunan evlerde ise bakım ve temizlikten sadece o daire sorumludur. Yani merkezi ısıtma sisteminde ortaya çıkabilecek ve su tesisatçısı (doğalgaz tesisatçısı) çağırılan sorunlarda herkes sıkıntı çeker. Bireysel ısınma (kat kombi) çözümlerinde ise sorun çıkan kişi dışında kimse etkilenmez. Yönetmenliğin güncellemesinden önce merkezi ısıtma sistemine geçmiş sitelerde ısı pay ölçer takılmamışsa herkes aynı faturayı öder ve bu bir adaletsizlik doğurur. Bu elbette ki site sakinleri ve yöneticisinin problemidir. Özellikle ısı pay ölçer kullanmayan bir yerde oturuyorsanız şikayette bulunabilirsiniz. En çok ısı kullanan daire ile en az ısı kullanan dairenin aynı faturayı ödemesine karşı çıkabilirsiniz.

Merkezi Sistem Kalorifer Petek Temizliği İle İlgili Bilgi Almak İçin: https://www.asistanonline.com/merkezi-sistem-kalorifer-petek-temizligi-nasil-yapilmaktadir.htmlİletişim

Haftanın 7 günü bizleri arayabilir, teknik destek taleplerinizi Asistan Online bünyesinde bulunan çalışanlara iletebilirsiniz. 7 gün 24 saat ulaşabileceğiniz telefon numaramız;  

Su Kaçağı Tespiti

Tuvalet Tıkanıklığı Açma

Mutfak Gideri Açma

Klozet Tamiri ve Musluk Tamiri

Temiz Su Tesisat İşleri

Pis Su Tesisat İşleri

Sıcak Su Tesisat İşleri

Soğuk Su Tesisatı İşleri

Yağmur Suyu Tesisat İşleri

Gider Borusu Tesisatı Montajı ve Tamir İşleri

Musluk ve Batarya Montaj İşleri

Duş Başlığı Montaj İşleri

Su Kollektörü Montajı ve Tamir İşleri

Lavabo Montajı ve Tesisatı Tamir İşleri

Lavabo Tıkanıklığı Açma İşleri

Lavabo Musluk ve Lavabo Batarya Montaj İşleri

Lavabo Pis Su Boru Montaj İşleri

Lavabo Temiz Su Boru Montaj İşleri

Lavabo Sifon Tıkanıklığı Açma İşleri

Sifon Montajı ve Sifon Tamir İşleri

Duşakabin Montajı ve Duşakabin Tamir İşleri

Musluk Değiştirme ve Musluk Tamir İşleri

ETİKET BULUTU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HİZMETLERHemen Ara 📱